9 lutego, 2016

Czy masz wewnętrzne obawy przed mówieniem ,,nie,,?

Nie potrafisz wyznaczać granic i zachować właściwych proporcji?

Czy często dajesz się wykorzystywać?

Czy często brakuje Ci czasu na zaspokajanie własnych potrzeb?

Zapewne często niesiesz pomoc innym, kosztem własnego samopoczucia i czasu. Robisz wszystko aby tylko inni byli szczęśliwi i wciąż się poświęcasz.

Dla własnego dobra powinieneś nauczyć się żyć tak, aby nie dawać się wykorzystywać, ale mieć też swoje prawo do szczęśliwego życia. Gdy już opanujesz do perfekcji sztukę unikania konfliktów i biernego poddawania się woli innych poczujesz się wolny i w pełni za siebie odpowiedzialny.

Jeśli nie pokażesz innym swoich prawdziwych uczuć i tego jak się czujesz będąc pod ich wpływem, to osoby wokół Ciebie nie będą wiedziały jak  naprawdę się czujesz wciąż poddając się ich oczekiwaniom.

Jak stać się asertywnym ?

W byciu asertywnym chodzi o to aby być szczerym, otwartym i bezpośrednim w relacjach z innymi. Asertywność często mylona jest z egoizmem lub agresją i jest to oczywiście błędne postrzeganie, bo tak jak każdy masz prawo do wyrażania własnych uczuć i emocji, oraz oczekiwania, że będą one przez innych respektowane i zrozumiane. Aby tak było, musisz zdobyć umiejętność dobrej komunikacji i przekazywania tego co dla Ciebie ważne z poszanowaniem praw innych, wyrozumiałością i spokojem. Będąc asertywnym bądź łagodny, dobry i uważny bo każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, ale też równy i tak samo ważny jak Ty i wszyscy ludzie dookoła.

 

Gdy jesteś asertywny to stajesz we własnej obronie, Twój wewnętrzny mechanizm obronny pozwala Ci czuć się bezpiecznie ze swoimi potrzebami i prawami.

Gdy ktoś mówi lub robi coś co wyzwala w Tobie negatywne emocje i odczucia, najczęściej zaczynasz się wściekać, denerwować, złościć. Ważne jest, aby w takiej sytuacji umieć znaleźć dystans i odseparować się od takiej sytuacji zanim przerodzi się w konflikt. Panując nad swoimi emocjami, myślami i reakcjami ciała będziesz w stanie uniknąć konfliktu i na spokojnie wyrazisz swoje zdanie. Na początku takie panowanie nad emocjami i myślami będzie bardzo trudne ale z biegiem czasu znajdziesz swój własny sposób na skoncentrowanie się i zachowanie jasnego umysłu w stresujących sytuacjach. Wiele osób aktywowało swoją asertywność i umiejętność dobrej komunikacji dzięki Nagraniom z Afirmacjami. Afirmacje pozwolą Ci uwolnić się od negatywnych myśli i emocji oraz aktywują w Tobie nowe pozytywne nawyki: https://skuteczneafirmacje.com/Pamiętaj, że każdorazowe ukrywanie własnych uczuć i potrzeb będzie wywoływało w Tobie niepokój, niesmak i może zachwiać Twoje poczucie własnej wartości.

Jeśli chcesz zażegnać rodzący się konflikt to po zebraniu myśli i przyjrzeniu się własnym emocjom zacznij rozmowę od: ,,bardzo chciałbym z Tobą coś wyjaśnić…,,. To neutralne zdanie nie wywołuje poczucia winy u żadnej ze stron i daje pole do przeprowadzenia konstruktywnej i wyjaśniającej rozmowy. Weź głęboki oddech i spójrz swojemu rozmówcy prosto w oczy i bez usprawiedliwiania się podziel się z nim swoimi odczuciami. Choć na początku może to być dla Ciebie krępujące, to za każdym kolejnym razem mówienie o tym co czujesz będzie łatwiejsze. Zrób wszystko co w Twojej mocy aby zachować spokój i nie obwiniać ani siebie ani swojego rozmówcy. Liczy się przede wszystkim szczerość. Ale pamiętaj, aby nie umniejszać problemu, nie przepraszać za swoje uczucia i nie poniżać samego siebie. Twoje uczucia są przejawem prawd ukrytych głęboko w Tobie i Twojej duszy.

 

Po tym jak podzielisz się swoimi odczuciami, pozwól drugiej osobie mówić i określić to co czuje. Z czasem gdy wzrośnie Twój poziom asertywności będziesz wyczuwał gdy ktoś chce Tobą manipulować lub chce Cię wykorzystać. Stopniowo toksyczne relacje w jakich możesz tkwić, zaczną się osłabiać, łatwiej Ci będzie uwolnić się spod negatywnego wpływu i zobaczysz jak wielu jest wokół Ciebie szczęśliwych ludzi i życzliwych Tobie osób.

Wyrażanie własnego zdania w sposób łagodny, oraz respektujący prawa innych jest cechą pożądaną. Jeśli potrafisz być asertywny to znaczy, że jesteś świadomy swoich zalet, umiejętności i umiesz współpracować i funkcjonować z innymi. Postaw więc na asertywność i przekonaj się, że bycie sobą to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla siebie i innych.

Autor Artykułu: Hubert Pierzchało

Hubert Pierzchało jest doświadczonym psychologiem transpersonalnym, terapeutą oraz certyfikowanym nauczycielem medytacji OSHO. Zasłynął jako pionier podprogowej metody programowania podświadomości w Polsce i twórca pierwszych polskojęzycznych afirmacji subliminalnych na świecie. Dodatkowo, pełni funkcję dyrektora polsko-angielskiej firmy coachingowej M&W Creative Coaching LTD. Jest również autorem pracy naukowej pt. "Afirmacje Podprogowe Jako Metoda Programowania Podświadomości".

"Moją misją jest dostarczenie Ci rzetelnej wiedzy na temat potencjału Twojej podświadomości oraz przedstawienie skutecznych, bezpiecznych i sprawdzonych technik. Możesz zacząć je stosować już dziś, aby realizować swoje pragnienia i marzenia."

>