Istnieje kilka prostych zasad, które pomagają w tym, by pozyskać przychylność ludzi. To nie są sposoby na to, by znaleźć prawdziwych przyjaciół, ponieważ do tego, trzeba mieć naprawdę wiele szczęścia. Są to zasady, by zbudować dobre relacje z ludźmi.
Nie krytykuj.
Krytykując innych nie spowodujemy zmiany, ale trwałą w nich urazę! Ludzie, wobec których jesteś zbyt krytyczny, będą żywili do Ciebie niechęć ukrytą lub jawną.
Pamiętaj, że krytyka zawsze wraca. Jeśli chcesz komuś coś wyrzucić, może najpierw zacznij od siebie? To na pewno o wiele bardziej bezpieczne. Naprawdę wielcy ludzie – nigdy nie mówią o innych źle!
Wyrażaj uznanie.
Jednym z największych motorów ludzkiej natury jest potrzeba BYCIA WAŻNYM. Niektórzy nazywają to nawet „żądzą” bycia uznanym. Uznanie i zachęta – wyrażone w sposób szczery – mogą odmienić życie człowieka. Jednak nie może być to pochlebstwo. Jaka jest różnica między pochwałą a pochlebstwem? Pierwsze jest szczere, płynące z serca, a drugie to tylko tania gadanina. Jeśli zadasz sobie trud wyszukania w innych ich dobrych cech, to Twoje uznanie, zainteresowanie „zacznie czynić cuda”.
Okazuj zainteresowanie.
Zanim kogoś ocenisz, skup się na jego potrzebach, spróbuj popatrzeć jego oczami, przyjmij jego punkt widzenia. Jeśli jednak będziesz chciał komuś za wszelką cenę zaimponować, wzbudzić zainteresowanie swoją osobą – nigdy nie zyskasz przychylności. Czy lubisz towarzystwo osób, które wszelkimi sposobami usiłują zwrócić na siebie uwagę? Ludzie nadmiernie skupieni na sobie popadają w problemy i niepowodzenia. Zainteresuj się problemami drugiego człowieka, doceń jego dobre strony.
Uśmiechaj się.
Uśmiech także pomaga – oczywiście tylko taki, który jest szczery, serdeczny i płynie z głębi serca. Ale musisz się autentycznie cieszyć ze spotkania z ludźmi, jeśli chcesz by oni cieszyli się także. Jeśli wyeliminujesz krytykę i zaczniesz wyrażać uznanie, to ludzie odpłacą Ci uśmiechem za uśmiech, który zawsze wraca.
Uważnie słuchaj.
Nic nie schlebia bardziej niż uważne słuchanie. Może być ono największym komplementem dla mówiącego. Każdy z nas szuka życzliwego słuchacza, by móc podzielić się z nim swoimi spostrzeżeniami, zainteresowaniami, a czasami i ciężarem. Dlaczego tylu ludzi uczęszcza do lekarzy, „chuchając na zimne”? Może dlatego, by móc się przed kimś wygadać?
Jak zainteresować rozmówcę? Mówić o rzeczach, które interesują jego, które są dla niego ważne, mówić o tym, co wzbudza w nim entuzjazm. Jeśli się dostosujesz, rozmowa stanie się przyjemnością. Zrób coś, nie oczekując nic w zamian, za co rozmówca nie będzie musiał się odwdzięczać.
Unikaj kłótni.
Wchodząc w konflikt – od początku stoisz na przegranej pozycji. Kłótni nie da się wygrać! Istnieje tylko jeden sposób, żeby zwyciężyć kłótnię – unikać jej! Co z tego, że udowodnisz, że masz rację, kiedy druga strona poczuje się zraniona? Poza tym w większości przypadków kłótnia i tak kończy się tym, że każda ze stron przekonana jest jeszcze bardziej o swojej racji. Czy nie lepiej jest taktownie, w poszanowaniu czyjegoś punktu widzenia, po prostu załagodzić sytuację?
Nigdy nie mów: „nie masz racji”.
Jeśli powiesz komuś, że się myli, czy sądzisz, że zgodzi się z tobą? Nigdy! Ponieważ wymierzasz mu w ten sposób silny cios: kwestionujesz jego inteligencję, sądy i przekonania, burzysz dumę i szacunek, jaki dla siebie żywi. Ale co w sytuacji, gdy naprawdę musisz komuś coś udowodnić? Jest na to rada – zrób to taktownie, bez ataku i presji. Ludzie bardzo źle znoszą bezpośrednią krytykę, dlatego należy zrobić to pośrednio – zwróć uwagę na to co jest dobre, pochwal i ewentualnie udziel pomocy, nie obrażając nikogo.
Przyznawaj się do własnych błędów.
Naprawdę warto przyznać – nawet samemu przed sobą – że się może nie mieć racji. Można powiedzieć: „Mogę się mylić, ale wydaje mi się ,że…”. Takie stwierdzenie nie rozpęta żadnej kłótni. Okaż szacunek drugiej osobie i nie spieraj się, nie odbieraj jej poczucia ważności. A jeśli okaże się, że Ty nie masz racji – postaraj się natychmiast to przyznać. Lepiej być samokrytycznym; w momencie gdy wyprzedzamy reprymendę to możemy jej uniknąć. A więc zanim skrytykujesz – przyznaj się do własnych błędów. Przyjazne podejście i uprzejmość będą silniejsze niż gniew.
Nie przerywaj.
Zasada wyraźnie mówi: pozwól się wygadać! Bardzo trudno jest wysłuchać kogoś, kto nie ma racji – natychmiast masz ochotę mu przerwać. Czasem wymaga to anielskiej cierpliwości.
Jeśli chcesz mieć przyjaciół, pozwól aby przyjaciele byli lepsi od ciebie. Kiedy jednak lepszy jesteś Ty, niektórzy z nich mogą czuć się gorsi i są zazdrośni.” Taka jest natura ludzka. O swoich sukcesach mów tylko wtedy, kiedy Cię o to pytają.
Chwal.
Gdy powiesz komuś komplement to zawsze to działa. Człowiekowi jest miło, że go dostrzegłeś. TO MUSI BYĆ SZCZERZE; jeżeli nie masz szczerej pochwały to nie mów nic! Jeżeli oczekujesz czegoś w zamian za pochwałę – nie mów nic! Chcesz pochwalić kogoś to włóż w to trochę wysiłku. Zastanów się co Cię zainteresowało w tej osobie, co Ci imponuje, co inspiruje, co Ci się podoba. I jeżeli w to wierzysz to powiedz to! Po prostu nie oczekując niczego w zamian. Świat byłby naprawdę lepszy, gdybyśmy tak robili.
Więcej o Emocjach , Relacjach i Pozytywnym Myśleniu możesz przeczytać korzystając z linku:
http://skuteczneafirmacje.com/blog/
Jeśli chcesz Uzdrowić swoje relacje- polecam:
http://skuteczneafirmacje.com/sklep/zwiazki/afirmacje-uzdrow-swoje-relacje/