Chcesz poprawić swoją koncentrację, ale nie wiesz od czego zacząć i jak to zrobić?
Jeżeli chcesz się uczyć szybko i efektywnie to pierwsze co musisz przed nauką zrobić to silnie się skoncentrować.

Jeżeli tego nie zrobisz to tylko stracisz czas na bezsensowne przewracanie kartek zeszytu czy książki, żeby w końcu dojść do zaskakującego wniosku – czego to ja się właściwie uczę? :-)).
Przez cały czas powinieneś kontrolować i kierować uwagę tylko i wyłącznie na naukę, gdyż koncentracja to właśnie zdolność do skupienia umysłu na jednej czynności.

Postaraj się wyeliminować wszystkie rozpraszające cię czynniki, tzn. bodźce oddziałujące na wzrok, słuch, powonienie itp.; zasada jest prosta: albo się uczysz i wszystkie inne zadania odkładasz na później, albo się relaksujesz i wtedy nawet na ułamek sekundy nie myślisz o nauce (nie można robić tych czynności naraz bo wtedy ani się nic nie nauczysz, ani porządnie nie wypoczniesz);do rozpraszających czynników można m.in. zaliczyć:

głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz lub występujące w pomieszczeniu,

– usuń sprzed wzroku (z biurka) wszystkie rozpraszające twoją uwagę przedmioty, np. pilota , komórkę  itp;

postaraj się też porządnie najeść, żeby apetyczne zapachy nie przyciągały cię  do kuchni ;

przystępuj do nauki z silną motywacją (nigdy nie ucz się w przekonaniu, że to co robisz nie ma sensu – pamiętaj, że uczysz się dla siebie, w określonym celu, który sam sobie powinieneś wyznaczyć)

w trakcie nauki rób wcześniej zaplanowane przerwy; im dłużej się uczysz tym zdolność twojej koncentracji spada – mózg ludzki jest zdolny do wzmożonej koncentracji tylko przez około 40 minut,  przerwy powinny trwać od 5 do 10 minut – nie dłużej, bo rozleniwisz pamięć i stracisz wątek;

skorzystaj z nagrań z Afirmacjami Podprogowymi; specjalne ścieżki dźwiękowe Audio mp3  wprowadzają cię w stan ALFA. Jak stwierdzili naukowcy – jest to stan umysłu idealny do kasowania starych, negatywnych przekonań. Aby wzmocnić efektywność uczenia się polecam nagrania:

Super motywacja; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/motywacja/afirmacje-super-motywacja/
Pewność i Wiara w Siebie; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/poczucie-wartosci/afirmacje-pewnosc-i-wiara-w-siebie/
Mocne Poczucie Własnej Wartości; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/poczucie-wartosci/afirmacje-mocne-poczucie-wlasnej-wartosci/
Myśl Pozytywnie; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/zdrowie/emocjonalne/afirmacje-mysl-pozytywnie/

bądź zainteresowany tym czego się uczysz – ciekawość przedmiotu zwiększa koncentrację.

wykonuj ćwiczenia fizyczne: spacer, bieg czy jazda na rowerze przed nauką dotleni cały twój organizm co poprawi koncentrację i efektywność nauki;

ucz się o właściwej dla ciebie porze dnia; niektórzy ludzie lepiej koncentrują się rano a inni późnym wieczorem ; pamiętaj jednak, żeby unikać uczenia się bezpośrednio po godzinie 13, ponieważ wtedy wzrasta ilość glikogenu we krwi co prowadzi do ogólnego znużenia i braku koncentracji;

unikaj stresu – zdenerwowanie i silny stres to poważni wrogowie pamięci – obniżają zdolność zapamiętywania, koncentrację, zacierają ślady pamięciowe.

-duży wpływ na koncentrację ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego, umożliwiając przewodzenie impulsów nerwowych. W wyniku odwodnienia odczuwamy m.in. zmęczenie, ból i zawroty głowy, nudności, które uniemożliwiają skupienie uwagi.

właściwe odżywianie –  organizmowi należy dostarczyć  odpowiednią porcję witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. W diecie warto uwzględnić te, które wpływają na poprawę koncentracji: beta-karoten, selen, witamina E i witamina C

używaj wizualizacji; Wyobrażaj sobie siebie doskonale skupionego na zadaniu i osiągającego sukces. Zobacz zarówno proces, jak i efekty. Więcej o wizualizacji przeczytasz w artykule: http://skuteczneafirmacje.com/wzualizacja/

Koncentrację, podobnie jak pamięć, można ćwiczyć i rozwijać.

Oto przykłady ćwiczeń:

-jednym z podstawowych ćwiczeń wykonywanych każdego dnia może być próba kontroli czytanego tekstu; czytając jakąś książkę postaraj się uważnie analizować treść i po przeczytaniu akapitu czy całego rozdziału zastanowić się o czym on tak właściwie był – często bywa tak, że  po przeczytaniu pierwszego zdania jesteśmy myślami zupełnie gdzie indziej; czas wykonywania tego ćwiczenia powinien wynosić od 5 – 10 minut;

-koncentrację można ćwiczyć prawie w każdej chwili – to co robisz staraj się robić z pełnym poświęceniem; jeżeli się uczysz – nie myśl o  filmie, który będzie w TV; oglądając film – zapomnij o szkole, czy nauce; prowadząc z kimś rozmowę – słuchaj w skupieniu o czym mówi twój rozmówca itp;

-w doskonaleniu zdolności skupienia uwagi pomagają ćwiczenia. Są one skuteczne, kiedy wykonuje się je regularnie. Do najpopularniejszych należy rozwiązywanie krzyżówek, sudoku oraz układanie puzzli.

-nauka nowych umiejętności, obcych języków gry na instrumentach. To kolejne sposoby, aby poprawiać swoją koncentrację. Regularne ćwiczenia wzmacniają wydajność umysłu i zdolność koncentracji.

-medytacja i relaksacja; Są to techniki, które świetnie wpływają na zdolności koncentracyjne umysłu. Jeśli masz stresująca pracę, nadmiar obowiązków, odczuwasz zmęczenie – medytacja pomoże rozwiązać Twoje problemy, zrelaksuje Cię i wzmocni poziom koncentracji po każdej sesji, oraz w długotrwałym okresie.

Ćwicząc swoją koncentrację i rozwijając ją unikniesz roztargnienia. Wyznaczone sobie zadania będziesz robił efektywniej oszczędzając wiele czasu i zdrowia. Jeśli chcesz, by informacje, które przyswajasz, pozostały w Twoim mózgu na dłużej, musisz uczyć się ze zrozumieniem i trenować, trenować… gdyż tylko trening czyni mistrza!

Autor Artykułu: Hubert Pierzchało

Hubert Pierzchało jest doświadczonym psychologiem transpersonalnym, terapeutą oraz certyfikowanym nauczycielem medytacji OSHO. Zasłynął jako pionier podprogowej metody programowania podświadomości w Polsce i twórca pierwszych polskojęzycznych afirmacji subliminalnych na świecie. Dodatkowo, pełni funkcję dyrektora polsko-angielskiej firmy coachingowej M&W Creative Coaching LTD. Jest również autorem pracy naukowej pt. "Afirmacje Podprogowe Jako Metoda Programowania Podświadomości".

"Moją misją jest dostarczenie Ci rzetelnej wiedzy na temat potencjału Twojej podświadomości oraz przedstawienie skutecznych, bezpiecznych i sprawdzonych technik. Możesz zacząć je stosować już dziś, aby realizować swoje pragnienia i marzenia."

>