Koncentracja – Jak poprawić swoją koncentrację?

Chcesz poprawić swoją koncentrację, ale nie wiesz od czego zacząć i jak to zrobić?
Jeżeli chcesz się uczyć szybko i efektywnie to pierwsze co musisz przed nauką zrobić to silnie się skoncentrować.

Jeżeli tego nie zrobisz to tylko stracisz czas na bezsensowne przewracanie kartek zeszytu czy książki, żeby w końcu dojść do zaskakującego wniosku – czego to ja się właściwie uczę? :-)).
Przez cały czas powinieneś kontrolować i kierować uwagę tylko i wyłącznie na naukę, gdyż koncentracja to właśnie zdolność do skupienia umysłu na jednej czynności.

Postaraj się wyeliminować wszystkie rozpraszające cię czynniki, tzn. bodźce oddziałujące na wzrok, słuch, powonienie itp.; zasada jest prosta: albo się uczysz i wszystkie inne zadania odkładasz na później, albo się relaksujesz i wtedy nawet na ułamek sekundy nie myślisz o nauce (nie można robić tych czynności naraz bo wtedy ani się nic nie nauczysz, ani porządnie nie wypoczniesz);do rozpraszających czynników można m.in. zaliczyć:

głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz lub występujące w pomieszczeniu,

– usuń sprzed wzroku (z biurka) wszystkie rozpraszające twoją uwagę przedmioty, np. pilota , komórkę  itp;

postaraj się też porządnie najeść, żeby apetyczne zapachy nie przyciągały cię  do kuchni ;

przystępuj do nauki z silną motywacją (nigdy nie ucz się w przekonaniu, że to co robisz nie ma sensu – pamiętaj, że uczysz się dla siebie, w określonym celu, który sam sobie powinieneś wyznaczyć)

w trakcie nauki rób wcześniej zaplanowane przerwy; im dłużej się uczysz tym zdolność twojej koncentracji spada – mózg ludzki jest zdolny do wzmożonej koncentracji tylko przez około 40 minut,  przerwy powinny trwać od 5 do 10 minut – nie dłużej, bo rozleniwisz pamięć i stracisz wątek;

skorzystaj z nagrań z Afirmacjami Podprogowymi; specjalne ścieżki dźwiękowe Audio mp3  wprowadzają cię w stan ALFA. Jak stwierdzili naukowcy – jest to stan umysłu idealny do kasowania starych, negatywnych przekonań. Aby wzmocnić efektywność uczenia się polecam nagrania:

Super motywacja; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/motywacja/afirmacje-super-motywacja/
Pewność i Wiara w Siebie; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/poczucie-wartosci/afirmacje-pewnosc-i-wiara-w-siebie/
Mocne Poczucie Własnej Wartości; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/poczucie-wartosci/afirmacje-mocne-poczucie-wlasnej-wartosci/
Myśl Pozytywnie; http://skuteczneafirmacje.com/sklep/zdrowie/emocjonalne/afirmacje-mysl-pozytywnie/

bądź zainteresowany tym czego się uczysz – ciekawość przedmiotu zwiększa koncentrację.

wykonuj ćwiczenia fizyczne: spacer, bieg czy jazda na rowerze przed nauką dotleni cały twój organizm co poprawi koncentrację i efektywność nauki;

ucz się o właściwej dla ciebie porze dnia; niektórzy ludzie lepiej koncentrują się rano a inni późnym wieczorem ; pamiętaj jednak, żeby unikać uczenia się bezpośrednio po godzinie 13, ponieważ wtedy wzrasta ilość glikogenu we krwi co prowadzi do ogólnego znużenia i braku koncentracji;

unikaj stresu – zdenerwowanie i silny stres to poważni wrogowie pamięci – obniżają zdolność zapamiętywania, koncentrację, zacierają ślady pamięciowe.

-duży wpływ na koncentrację ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego, umożliwiając przewodzenie impulsów nerwowych. W wyniku odwodnienia odczuwamy m.in. zmęczenie, ból i zawroty głowy, nudności, które uniemożliwiają skupienie uwagi.

właściwe odżywianie –  organizmowi należy dostarczyć  odpowiednią porcję witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. W diecie warto uwzględnić te, które wpływają na poprawę koncentracji: beta-karoten, selen, witamina E i witamina C

używaj wizualizacji; Wyobrażaj sobie siebie doskonale skupionego na zadaniu i osiągającego sukces. Zobacz zarówno proces, jak i efekty. Więcej o wizualizacji przeczytasz w artykule: http://skuteczneafirmacje.com/wzualizacja/

Koncentrację, podobnie jak pamięć, można ćwiczyć i rozwijać.

Oto przykłady ćwiczeń:

-jednym z podstawowych ćwiczeń wykonywanych każdego dnia może być próba kontroli czytanego tekstu; czytając jakąś książkę postaraj się uważnie analizować treść i po przeczytaniu akapitu czy całego rozdziału zastanowić się o czym on tak właściwie był – często bywa tak, że  po przeczytaniu pierwszego zdania jesteśmy myślami zupełnie gdzie indziej; czas wykonywania tego ćwiczenia powinien wynosić od 5 – 10 minut;

-koncentrację można ćwiczyć prawie w każdej chwili – to co robisz staraj się robić z pełnym poświęceniem; jeżeli się uczysz – nie myśl o  filmie, który będzie w TV; oglądając film – zapomnij o szkole, czy nauce; prowadząc z kimś rozmowę – słuchaj w skupieniu o czym mówi twój rozmówca itp;

-w doskonaleniu zdolności skupienia uwagi pomagają ćwiczenia. Są one skuteczne, kiedy wykonuje się je regularnie. Do najpopularniejszych należy rozwiązywanie krzyżówek, sudoku oraz układanie puzzli.

-nauka nowych umiejętności, obcych języków gry na instrumentach. To kolejne sposoby, aby poprawiać swoją koncentrację. Regularne ćwiczenia wzmacniają wydajność umysłu i zdolność koncentracji.

-medytacja i relaksacja; Są to techniki, które świetnie wpływają na zdolności koncentracyjne umysłu. Jeśli masz stresująca pracę, nadmiar obowiązków, odczuwasz zmęczenie – medytacja pomoże rozwiązać Twoje problemy, zrelaksuje Cię i wzmocni poziom koncentracji po każdej sesji, oraz w długotrwałym okresie.

Ćwicząc swoją koncentrację i rozwijając ją unikniesz roztargnienia. Wyznaczone sobie zadania będziesz robił efektywniej oszczędzając wiele czasu i zdrowia. Jeśli chcesz, by informacje, które przyswajasz, pozostały w Twoim mózgu na dłużej, musisz uczyć się ze zrozumieniem i trenować, trenować… gdyż tylko trening czyni mistrza!

Hubert Skuteczne Afirmacje
 

  • Ania pisze:

    Warto tu wspomnieć o wartościowych suplementach działających korzystnie na mózg, pamięć, koncentrację. Ja jakiś czas temu odkryłam „Bee Pearl” – preparat oparty na pierzdze pszczelej, i z ręką na sercu teraz polecam kolejnym osobom te witaminki. Są niesamowite.

  • >