22 lutego, 2016

Czy czujesz silny lęk  przed byciem obserwowanym?

Czy zamykasz się w sobie i izolujesz od otoczenia?

Czy boisz się kompromitacji i upokorzenia?

Czy będąc w centrum zainteresowania nie panujesz nad swoimi emocjami?

Czy Twoje ciało silnie reaguje na odczuwany stres?

Fobia Społeczna to błędne koło, które powoduje strach przed strachem i bardzo często łączy się z takimi Fobiami jak: Agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią) czy też Erytrofobią (niekontrolowane czerwienienie się).

Fobia Społeczna często określana jest jako ekstremalna nieśmiałość, nieleczona może prowadzić do całkowitego wycofania się z życia towarzyskiego, depresji, alkoholizmu, anoreksji itp. W większości przypadków pierwsze symptomy Fobii Społecznej pojawiają się już w okresie dzieciństwa i w okresie dojrzewania.  Podstawowym podłożem odczuwanego przy Fobii Społecznej lęku jest uporczywy i nieuzasadniony strach przed byciem źle ocenionym lub upokorzonym. Na ogół osoby dotknięte Fobią społeczną są zamknięte w sobie i mało towarzyskie. Opisują siebie jako społecznie nieatrakcyjne, nic sobą nie reprezentujące i nieciekawe dla innych.

Sytuacjami najczęściej wywołującymi stres i lęk są publiczne wystąpienia, spotkania formalne i nieformalne, poznawanie nowych osób. Silnie lękotwórczo działają sytuacje wymagające asertywnego zachowania, jak załatwianie służbowych spraw, obrona własnych poglądów, szczególnie tych sprzecznych z opinią otoczenia. U większości osób cierpiących na Fobię Społeczną  stresujące są też zwykłe codzienne czynności wykonywane w obecności innych osób.

 

W leczeniu Fobii Społecznej stosuje się kilka rodzajów psychoterapii, oraz leczenie farmakologiczne.

Bardzo dobre i widoczne efekty dają Bezinwazyjne Techniki takie jak:

Technika NLP- (Programowanie Neurolingwistyczne), które pozwala odzyskać kontrolę nad emocjami, wiarę w siebie i umiejętność komunikacji. Technika ta uświadamia że masz predyspozycje do wykonywania określonych działań. Pokazuje, że posiadasz naturalne możliwości aby uzyskać pożądane rezultaty.

Wizualizacje- możesz nauczyć swoje ciało odpowiedniej reakcji na bodźce. Na przykład wizualizując wielokrotnie wystąpienia publiczne i wyobrażając sobie swoje pozytywne reakcje, że wszystko jest OK, że ludzie Cię słuchają, podziwiają, że jesteś spokojny, pewny siebie…uczysz swój mózg i ciało, aby właśnie tak się zachowywały podczas rzeczywistego wystąpienia.

Nagrania Subliminalne z Afirmacjami- to Nagrania Podprogowe zawierające pozytywne przekazy-Afirmacje. Pozytywne stwierdzenia mają bardzo dobry, efektywny wpływ na Twoją podświadomość. Jak wiadomo, od tego w jaki sposób myślisz i postrzegasz siebie i swoje otoczenie, zależy Twoje zachowanie i reakcje. Jeśli karmisz się negatywnymi dialogami wewnętrznymi (np.: „Na pewno mnie wyśmieją”, „Nie uda mi się”, „Zbłaźnię się”, „Co powiedzą inni”…) to będziesz zachowywał się nerwowo i niepewnie. Wykorzystując wobec siebie pozytywne myśli i dialogi, oraz stosując pozytywne przekazy z czasem Twoja podświadomość uzna je za prawdziwe a Ty odzyskasz pewność siebie, spokój i poczucie bezpieczeństwa.

 

Relaksacja- dobrym sposobem na obniżenie stresu i napięcia jest nauczenie się odpowiednich Technik Relaksacyjnych. Gdy nauczysz się w kilka minut uspokajać i relaksować swoje ciało, będziesz mógł wykorzystać tę umiejętność przed każdą stresującą sytuacją, czy tez wystąpieniem publicznym. W internecie możesz znaleźć wiele Technik Relaksu i Świadomego Oddychania. Metody Hipnotyczne- polegają na neutralizowaniu przykrych wydarzeń, które masz w pamięci. Jeśli przyczyny nie są związane z żadnym konkretnym wspomnieniem, wówczas przyglądasz się różnym ukrytym w podświadomości negatywnym myślom dotyczącym rzeczywistości i samooceny. Osoby dotknięte Fobią Społeczna często myślą w sposób katastroficzny, oczekują wszystkiego co najgorsze, nie wierzą w swoje siły, oraz w to, że mogą sobie wspaniale radzić w rzeczywistym świecie. Takie myśli napędzają lęk. Niezwykle istotne jest, by takie myśli sobie uświadomić, aby następnie móc się ich pozbyć.

Osoby cierpiące na Fobię Społeczną, postrzegają najczęściej swoje problemy jako cechę osobowości  a nie zaburzenie i nie szukają pomocy. Fobii nie należy lekceważyć ponieważ jej skutki mogą być bardzo groźne, np: wiele osób z silną Fobią Społeczną nie kończy szkół, co pociąga za sobą brak środków do życia i zachowania samodestrukcyjne.

Twoje myśli są głównym czynnikiem decydującym o emocjach jakich doświadczasz, emocje zaś są głównym motorem do działania. Twoje dzisiejsze życie jest efektem działań, decyzji i reakcji z przeszłości.

Jeżeli chcesz wykreować swoją lepszą przyszłość to przede wszystkim musisz uwolnić się od negatywnych myśli.

Praca z destrukcyjnymi przekonaniami na swój temat, czy wizualizacją zagrażających sytuacji może przynieść naprawdę dobre efekty, ale trzeba zrobić ten pierwszy krok i podjąć działanie.

https://skuteczneafirmacje.com/afirmacje-uwolnij-sie-od-fobii-spolecznej/

 

Autor Artykułu: Hubert Pierzchało

Hubert Pierzchało jest doświadczonym psychologiem transpersonalnym, terapeutą oraz certyfikowanym nauczycielem medytacji OSHO. Zasłynął jako pionier podprogowej metody programowania podświadomości w Polsce i twórca pierwszych polskojęzycznych afirmacji subliminalnych na świecie. Dodatkowo, pełni funkcję dyrektora polsko-angielskiej firmy coachingowej M&W Creative Coaching LTD. Jest również autorem pracy naukowej pt. "Afirmacje Podprogowe Jako Metoda Programowania Podświadomości".

"Moją misją jest dostarczenie Ci rzetelnej wiedzy na temat potencjału Twojej podświadomości oraz przedstawienie skutecznych, bezpiecznych i sprawdzonych technik. Możesz zacząć je stosować już dziś, aby realizować swoje pragnienia i marzenia."

>